Haberler

İş Sağlığı ve Uzmanları Birliği: “Yeter artık!”

Gönderildi14 Kasım 2013 | Tarafından: | Kategoriler: Haberler | 0 Yorum

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği, İSG Yasası’nın bir an önce tanıtılmasını ve yasa gereği olan denetimlerin başlamasını istedi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği olarak iş kazaları, ölümler ve yaralanmalarla birlikte anılır olmaktan çok rahatsız olduğumuzdan dolayı, uzunca bir süredir herhangi bir açıklama yapmadık. Hem geçici hükümete hem de göreve gelen yeni hükümete bir nebze olsun süre tanımak ve birtakım düzenlemeler yaparak denetimleri başlatmasını beklemek istedik. Ama günler geçtikçe umutlarımız azalmaktadır.
Sessizliğimizi bozmamıza sebep olan olay, Girne Belediyesinde dün yaşanan iş kazasıdır. 36 yaşındaki Bel-Paz işçisi Başar İkiserdar, belediye binasının hemen yanında kaldırım üzerindeki ağacı budarken, kullandığı merdivenin açılması sonucu düşmüş ve ayak bileği ciddi şekilde kırılmıştır. Bileğinde açık bir kırık oluşan Başar İkiserdar ameliyat edilmiş ve iki ay çalışmaması gerekir. Bu iş kazası Girne Belediyesi’nde olan ne ilk ne de son iş kazasıdır. Ne iş yaparsa yapsın bir kişi yalnız başına böyle bir iş yapmamalıdır, ayrıca kullandığı ekipmanların bir tamam çaklıştığından emin olunmalıdır. Girne Belediyesinde çalışan işçiler örnek olacak şekilde bir sendikada örgütlüdürler. Sendika bu gibi kazaların peşine düşmeli, üyelerinin sağlıklı ortamlarda çalışmalarını temin etmeli ve bir İSG temsilcisi atamalıdır.
Sessiz kaldığımız bu süre içerisinde başka neler olmadı ki??? Yaz mevsiminden dolayı plajlara giden ancak cankurtaran olmadığı için boğularak can veren yurttaş sayısı dört kişi. 22 Haziran’da Shayna Plajı’nda 80 yaşındaki Hasan Ejderoğlu, 27 Haziranda Silver Beach’te 74 yaşındaki Hakkı Günay Çavuş, 28 Temmuzda Alagadide 14 yaşındaki Hatice Tuba Uçar ve son olarak da 24 Ekimde Bedis Plajı’nda 67 yaşındaki Zübeyir Özgulleciler; bilinen ve herkesin gittiği plajlarda cankurtaran olmadığı için boğularak hayatlarını kaybettiler. Soruyoruz: Kitlesel olarak gidilen bu plajlara ne zaman cankurtaran zorunluluğu getirilecek?
31 Temmuzda Suriye uyruklu 17 yaşındaki Ahmet Khalifa, Kalecik’teki limanda yük indirirken kopan halatın çarpması sonucu ağır yaralandı. 15 Ağustosta Mağusa’daki Kıbrıs Türk Denizcilik Şti. Binasının tadilatında çalışan 36 yaşındaki Mehmet Arıoğlu 10 m yüksekten düşerek ağır yaralandı. 23 Ağustosta Mağusa’da Halil Özcan kendi atölyesinde yüksekte çalışırken elektrik çarpması sonucu düşerek ağır yaralandı. Ağır yaralanan ve yoğun bakıma kaldırılan bu kişiler çok zaman geçmeden sırasıyla 4 Eylülde Mehmet Arıoğlu, 14 Eylülde Halil Özcan ve 16 Eylülde de Ahmet Khalifa hayata tutunamayarak aramızdan ayrıldılar. Soruyoruz: Bu can kayıplarının yaşandığı iş kazalarında tahkikatlar yapıldı mı, soruşturmalar hangi aşamadadır?
Bir de iş kazası sayılmayan kazalar yaşanmıştır. 29 Haziranda Alsancak’taki bir inşaatta 40 yaşındaki Naci Özkan’ın inşaattan atlayarak intihar ettiği söylenmiştir. Neden intihar ettiği, işiyle ilgili olup olmadığı sorudu mu? Ne sebeple olursa olsun işyerinde yaşanmış bir intihar kesinlikle iş kazası sayılmalıdır. 2 Ağustosta Haspolat’ta gece saat 01:30’da, işi biten betonyeri yıkarken araç altında kalarak bir ayağı kopan Vietnam uyruklu Chan Senvars’ın geçirdiği kaza iş kazası değil trafik kazası sayılmıştır. Gece 01:30’da nasıl olur da çalışıldığı sorgulanmamıştır bile. 8 Temmuzda Korkuteli’nde sunta yüklü bir tır devrilmiş, 19 Ağustosta Alsancak’ta beton mikserinin karıştığı bir kaza olmuştur. Belli ki bu araçlar bir iş yaparken kaza geçirmiştir ama bunlar da sadece trafik kazası sayılmıştır. Benzer şekilde 28 Nisanda Kalavaç köyünde 24 yaşındaki Niyazi Şah, 7 Kasımda da Yeşilırmak köyünde 60 yaşındaki Necmi Maraşuna kendi işlerini yaparken traktör kazası geçirerek hayatlarını kaybettiler. Bunlar iş kazası sayıldı mı bilmiyoruz.
İş kazalarıyla ilgili haberlerin, soruşturmaların ve istatistiklerin bakanlığın web sitesinde yayınlanmasını talep ediyoruz. Çalışma Bakanı 13 Ağustosta yaptığı açıklamada 5 günden fazla iş gücü kaybı yaşanan veya ölümle sonuçlanan kazalar karşısında işverene yaptırım uygulanacağını belirtmiştir. Bunların neticelerini görmek istiyoruz.
Artık yeter diyoruz. Bir an önce İSG yasası geniş çaplı bir kampanya ile topluma ve iş dünyasına tanıtılmalıdır. Ayrıca yasa gereği olan denetimler bir an önce başlamalıdır.”
Emir TAŞCIOĞLU
İSG Uzmanları Birliği Başkanı

About aked

Yorumlar Kapalı